HAKKIMDA

1960 yılında Giresun’un Espiye ilçesi Soğukpınar Beldesi (Dikmen) köyünde doğdu.1978 yılında Gebze’de gazeteciliğe başladı. TRT, Anadolu Ajansı, Türk Haberler Ajansı, Tercüman, Hürriyet Haber Ajansı, Türkiye, Kocaeli gazetelerinin temsilcilik ve muhabirliğini yaptı. Yedi Kıta tarih dergisinde yazıları yayınlandı. Gebze Gazetesi ve Gebze Fm’i kurdu. Dergiler yayımladı. Cebel-i Tarık’tan Çin Seddi’ne Zaferlerimiz ve Şehitliklerimiz, Balkanlar,  Ortadoğu, Afrika, Orta Asya, Avrupa, Kafkaslar ve Uzakdoğu ile ilgili çok sayıda araştırma yazıları  yazıp, belgesel TV programları çekip  kitaplar yazdı. 

“Devr-i Alem”ve“Belgesel Yayıncılık” adı ile başta TGRT Belgesel TV olmak üzere birçok TV kanalında halen DEVR-İ ALEM adlı tarihi belgesel TV programları hazırlayıp sunmakta. TRT tarafından hazırlanan Kafkas Cephesi’nin 100. Yılı ile ilgili ‘KAFKAS CEPHESİ Beyaz Savaş’ belgesel programına danışmanlık yaptı. Bazı ulusal ve bölgesel  gazete ve dergilerde araştırma yazıları yayınlandı. Kahraman,  Arapça ve Osmanlıca biliyor,  evli ve 3 çocuk babası ve Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünden sürekli Sarı Basın kartı sahibidir.

Kültür Bakanlığı belgesel yapım yetki ve yayıncı belgesi ile Yapımcı – Yönetmen olarak; 70’den fazla  dünya ülkesinde kültür ve turizm gezisi formatında çok sayıda kültür ve medeniyet tarihimize yönelik araştırmalar yapıp belgeseller hazırlayıp sunmaya devam ediyor. Anadolu Gazete Sahipleri Basın İlan Kurumu Türkiye Temsilcisi (2002-2006) *Avrasya Gazete, Radyo ve Televizyon Yayıncıları Denreği (AGRT) Genel Başkanı *Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi * Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı  *Türk Kızılay Derneği Kocaeli Şubesi ve Yeşilay Derneği Gebze Şubesi üyesidir. Belgesel TV programları ile haber ve araştırma yazılarından dolayı, Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü GAP Projesi araştırma dalında birincilik ve röportaj dalında ikincilik ödülleri ile aralarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TRT, Anadolu Basın Birliği, Türk Basın Birliği, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti,  Balkan Türkleri Derneği ve Kartal Belediyesi gibi birçok basın yayın, resmi ve özel kuruluş tarafından çok sayıda ödül ve başarı belgesi ile ödüllendirildi.  

Anadolu Gazete Sahipleri Basın İlan Kurumu Türkiye Temsilcisi (2002-2006) *Avrasya Gazete, Radyo ve Televizyon Yayıncıları Denreği (AGRT) Genel Başkanı *Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi * Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı  *Türk Kızılay Derneği Kocaeli Şubesi ve Yeşilay Derneği Gebze Şubesi üyesidir. Belgesel TV programları ile haber ve araştırma yazılarından dolayı, Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü GAP Projesi araştırma dalında birincilik ve röportaj dalında ikincilik ödülleri ile aralarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TRT, Anadolu Basın Birliği, Türk Basın Birliği, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti,  Balkan Türkleri Derneği ve Kartal Belediyesi gibi birçok basın yayın, resmi ve özel kuruluş tarafından çok sayıda ödül ve başarı belgesi ile ödüllendirildi.  

Araştırmacı gazeteci ve belgesel yönetmeni olarak yurt içinde 80 vilayet, yurt dışında da 70’den fazla ülkeyi gezip araştırma ve belgesel çekimleri yapıp, konferans, seminer ve panellere  konuşmacı olarak katılıp belgesel gösterimlerinde bulundu. Kahraman’ın gezdiği ülkelerden bazıları: Azerbaycan, Fransa, İtalya, Polonya, Romanya, Bulgaristan, KKTC, Abhazya, Birleşik Arap Emirlikleri, Maldiv Adaları, Singapur, Tayland, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Ukrayna, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Lüksemburg, İsviçre, Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Malta, İtalya, Tunus, Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan, Filistin, Çin, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Fas, Yemen, Hindistan, Etiyopya, Çad, Kamerun, Somali, Pakistan, Afganistan, Türkmenistan, Ermenistan, İran, Karadağ, Çeçenistan, Moğolistan, Rusya, Doğu Türkistan, Cezayir, Tuva, Hakas, Çuvaşistan, İngiltere, Amerika, Umman, Malezya,  Burkina Faso ve İsrail gibi ülkelerde Araştırmacı-Gazeteci olarak Belgesel TV programları hazırladı.